Jak skutecznie stosować herbicydy

Rożnego rodzaju chwasty mogą zagrażać naszym uprawom, dlatego też należy z nimi walczyć, można to robić na wiele sposobów, można przykładowo usuwać je mechanicznie czy też pielić ręcznie.

Jednak najskuteczniejsze i najwydajniejsze są herbicydy, kiedy chcemy je rozpylić na uprawach powinniśmy dobrze zapoznać się z dawkowaniem. Dawki herbicydów można podawać jako substancję czynną lub równoważnik kwasu w przeliczeniu objętość produktu na hektar. Składnik aktywny wskazuje ilość niekwasowego herbicydu w preparacie. Herbicydy można nanosić rozsiewem, równomiernie na całej powierzchni pola, lub w pasmach jako wąskie paski środka chwastobójczego pośrodku rzędu, z obszarem między rzędami pozostawionym bez traktowania. Dawka aplikacji na leczonym obszarze powinna być taka sama zarówno dla pasma. Można zmniejszyć ilość potrzebnego herbicydu nawet o dwie trzecie, nanosząc pasmo herbicydu w rzędzie i kontrolując chwasty w środku za pomocą uprawy mechanicznej.

Opryskiwacz musi być ustawiony na naniesienie odpowiedniej ilości całej mieszaniny do opryskiwania. Jest to zwykle podawane w litrach na hektar i jest wymienione w zaleceniach dotyczących herbicydów na etykiecie produktu.

Trzeba bowiem bardzo dokładnie dobrać dawkę, aby nie okazała się ona zbyt mocna i nie uszkodziła roś,liny uprawnej, z drugiej strony nie może być zbyt słaba, ponieważ nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Trzeba zwrócić uwagę na pogodę podczas oprysków, nie należy pryskać w czasie silnych wiatrów, ponieważ opryski nie trafią na rośliny, a mogą także wyrządzić szkody na sąsiednich uprawach. Nie może być zbyt sucho i słonecznie, wówczas preparat może zbyt szybko wyparować z łodygi i liści. Dodatkowo herbicydy nie dotrą do korzeni. Wówczas nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zatem dobrym momentem będzie oprysk po opadach deszczu. Oczywiściście zwalczanie maku polnego w zbożach jesienią ma takie same zasady, kiedy chcemy pryskać zboże musimy trzymać się tego rodzaju wytycznych.